Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zobacz galerię...

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, mając na uwadze słabą znajomość zasad postępowania w przypadku zaistnienia wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby w celu ochrony życia lub zdrowia poszkodowanego, Klub Kobiet Kreatywnych GRACJA podjął inicjatywę zorganizowania kursu z zakresu pierwszej pomocy.

 

Okazją do tego stał się ogłoszony przez Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia konkurs z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich zasilanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Uzyskane dofinansowanie w kwocie prawie 4 tysięcy złotych pozwoliło na przeszkolenie 40 osób – mieszkańców Gminy Skrzyszów w ramach projektu pn. „Umiem i nie boję się pomagać”. W trzech miejscowościach: Skrzyszowie, Pogórskiej Woli i Szynwałdzie, dla czterech grup liczących po 10 osób zostały zorganizowane wykłady teoretyczne i zajęcia praktyczne. Zakres szkoleń obejmował postępowanie w przypadku omdlenia, zasłabnięcia, zachłyśnięcia, przyduszenia, ataku padaczki, bezdechu, porażenia prądem, poparzenia, złamania i zwichnięcia, wypadków w gospodarstwie rolnym oraz wypadków drogowych. Uczestnicy kursu zostali wyczuleni na fakt, że głównym zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia karetki pogotowia ratunkowego. Kurs poprowadził doświadczony i wykwalifikowany ratownik medyczny - pan Marek Kobierski. Projekt realizowany był w okresie 15.09.2014r. – 30.11.2014r. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał certyfikat.

W życiu każdego z nas może mieć miejsce sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia. Oczekujemy wówczas pomocy i częstokroć szybkie i fachowe jej udzielenie decyduje o życiu lub zdrowiu. Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy wśród osób w wieku 30 lat i starszych jest słaba gdyż nie uczyli się tego w szkole. Taką szansę daje udział w specjalistycznym szkoleniu, których nie ma za wiele, a jeśli są to trzeba za nie sporo zapłacić. Ten kurs był bezpłatny dla uczestników. Z pewnością nabyta wiedza przyda się w życiu codziennym.

Jolanta Furtak