Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zobacz galerię...

W minioną niedzielę na terenie Gminy Skrzyszów odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Był to pierwszy Fashion Night Gminy Skrzyszów. Pokaz był finałowym wydarzeniem wieńczącym projekt AKADEMIA KROJU I SZYCIA. Projekt został zrealizowany dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich przez grupę nieformalną o tajemniczej :) nazwie NITECZKI.

Organizacją parasolową, która udzieliła wsparcia formalnego i księgowego było Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Skrzyszów, a partnerem projektu Klub Kobiet Kreatywnych GRACJA. Fundusz FIO zasilany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Konkurs został ogłoszony przez operatora zajmującego się wdrażaniem programu oraz jego rozliczaniem tj. Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia. Akademia Kroju i Szycia to jeden z czterech projektów, które w ostatnim czasie udało się zrealizować na terenie Gminy Skrzyszów dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z FIO.

Akademia to projekt o wyjątkowym wymiarze, nie realizowanym dotąd w naszej gminie. To kolejna wyższa uczelnia, która w ostatnim czasie kształciła kadry na naszym terenie. Rok akademicki trwał krótko bo 3 miesiące, ale efekty edukacji wyjątkowych studentek, licznie zgromadzona publiczność owacyjnie nagrodziła podczas pokazu mody. Sam pokaz należał do nietuzinkowych, modelkami były same uczestniczki projektu prezentując z gracją własnoręcznie uszyte podczas zajęć kreacje. Debiut modelek, choć okupiony dużą tremą, zachwycił widzów wdziękiem. Pokaz miał prawdziwie profesjonalną oprawę, nie zabrakło czerwonego dywanu, muzyki, szampana czy profesjonalnej konferansjerki w osobie Agnieszki Muchy. Pokaz zaszczycił swoją obecności Pan Wójt Marcin Kiwior. Modelki długo przygotowywały się do pokazu. Przez 8 kolejnych tygodni systematycznie pracowały nad kreacjami pod czujnym okiem wykładowczyni i lokalnej kreatorki mody – pani Aliny Kolewy. Niektóre panie zaczynały swoją przygodę od podstaw, po raz pierwszy zasiadając przy maszynie do szycia, inne miały już za sobą pierwsze , zatem rozwijały swoje talenty. Do każdej uczestniczki pani Alinka podchodziła indywidualnie, cierpliwie tłumaczyła i pomagała. Efektem końcowym było uszycie przez każdą z pań torby na zakupy, bluzki na ramiączkach, „skrzydlatej” bluzki, spodni, spódniczki i bolerka.

Tego typu kursy są pożądane wśród mieszkańców naszej gminy. Nie były dotąd organizowane bo nie znalazł się grantodawca, który chciałby sfinansować taki pomysł. Tym razem jednak udało się pozyskać dofinansowanie.

Koordynatorka projektu

Jolanta Furtak